LGS Sonucları

TEOG 2018-2019 özel okul teşvik başvuruları nereye yapılacak?Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin merakla beklediği özel okul teşvik başvurusuyla ilgili kılavuzu yayımladı. Peki özel okul teşvik başvurusu ne zaman? Özel okul teşvik başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar...

TEOG 2018-2019 özel okul teşvik başvuru kılavuzu indirmek için tıklayınız

TEOG 2018-2019 özel okul teşvik başvurularını gerçekleştirmek için tıklayınız

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel okullarda öğrenim görecek olan öğrenciler için verilecek eğitim ve öğretim desteği (teşvik) başvuruları başlıyor. Konuyla ilgili MEB'den resmi açıklama geldi. Peki özel okul teşvik başvurusu ne zaman? Özel okul teşvik başvurusu nasıl yapılır?

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda eğitim görecek olan öğrenciler için eğitim-öğretim desteği sağlayacak. Teşvik başvurusunun ne zaman yapılacağını merak eden öğrenci ve veliler için açıklama yapan MEB, teşvik başvurularının Ağustos 2018 tarihinde alınmaya başlanacağını duyurdu.

MEB tarafından yapılan açıklamada, öğrencilere verilecek olan destekten yararlanmak isteyen öğrencierin Ağustos'tan Eylül'e kadar özel okul teşvik başvurusu yapması gerektiği bildirildi.

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

MEB tarafından verilecek olan özel okul eğitim ve öğretim desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler e-Okul, özel okullar ise MEBBİS üzerinden başvurularını yapacak.

Tercih yapmaya hak kazanan öğrencilerin isimleri, Eylül'de Bakanlığın internet sitesinde yayımlanacak ve aynı gün öğrencilerin tercih işlemleri de başlamış olacak. Eylül'e kadar devam edecek olan tercih sürecinin ardından Eylül´de yerleştirme sonuçları ilan edilecek ve Eylül´de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak.

Başvurularda 75 bin kişinin belirtilen tarihlerde özel okullara kayıt yaptırmaması halinde yeniden tercih alınmadan öğrencilerin önceki tercihleri doğrultusunda ek yerleştirmeler yapılacak ve Eylül itibarıyla 2018-2019 öğretim yılı eğitim ve öğretim desteği işlemleri tamamlanmış olacak.

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURU ŞARTLARI

T.C. vatandaşı olmak,
Okul öncesi eğitimde 18 Mart 2012 ile 18 Eylül 2013 tarihlerinde veya arasında 6 doğmuş olmak,
İlkokul birinci sınıflarda Eylül 2018 tarihi itibariyle kayıt şartlarına sahip olmak,
Beşinci sınıfa devam edeceklerde Eylül 2018 tarihi itibariyle ortaokul veya imamhatip ortaokulu kayıt şartlarına sahip olmak,
Ortaöğretime devam edeceklerde ortaöğretim kurumlarının kayıt şartlarına sahip olmak,
Eğitim ve öğretim desteği alırken 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak,
Resmi/özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak,
Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak.


EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ VERİLECEK OKUL TÜRLERİ

Özel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi

Özel Anadolu Lisesi

Özel Ermeni İlkokulu

Özel Ermeni Okul Öncesi Kurumu

Özel Ermeni Ortaokulu

Özel Ermeni Ortaöğretim Okulu

Özel Fen Lisesi

Özel Türk Ortaokulu

Özel Laboratuvar Lisesi

Özel Fen ve Teknoloji Lisesi

Özel Okul Teşvik