LGS Sonucları

LGS sınav soruları sözel ve sayısal olarak ayrılacakLiseler geçişte TEOG'un yerine getirilen yeni sisteme göre LGS öğrencilerin yüzde 92'si oluşturulacak eğitim bölgelerindeki okullara adreslerine göre okul puanı dikkate alınarak yerleştirilecek. Yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin yerleştirilmesinde bu yöntem kullanılacak.

Gazete Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın haberine göre, aralarında proje okulların da olduğu 600 liseye ise sınavla öğrencilerin yüzde 8'i yani yaklaşık 100 bini yerleşecek. Bu sınava isteyen öğrenci girecek. 60 soruluk bu sınav sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak.

DERSLERLE İLGİLİ KARAR VERİLMEDİ

Sınavla ilgili en çok merak edilen konulardan biri ise soruların hangi dersleri kapsayacağı oldu. Geçen pazar günü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından AA Editör Masası'nda açıklanan sistemle ilgili yapılan röportaj, MEB sitesine de konuldu. Röportajın ilk halinde okullar kapanmadan haziran ayında yapılacak sınavın Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen Bilgisi ve Yabancı Dil sorularından oluşacağı yer aldı. Ancak önceki gün bakanlığın

sitesinden derslerin adının yer aldığı bu bölüm çıkarıldı. Edinilen bilgiye göre sınav soruları "ders bazında" değil genel olarak sözel ve sayısal olarak ayrılacak.

Ancak henüz sayısal ya da sözel soruların hangi dersleri kapsayacağı, hangi sınıftan kaç tane soru sorulacağı konusunda karar verilmiş değil. Önümüzdeki hafta bakanlık liselere yerleştirmede getirilen ve çok soru işaretine sahip bu sistemle ilgili açıklama yapacak. Sınavın hangi derslerden oluşacağı, sınav hesaplama yöntemi de açıklanacak. Bu arada, sınavla öğrenci alacak okulları da belirlemeye çalışan bakanlık, 81 il müdürünü bakanlığa çağırarak liste hazırlanması ve eğitim bölgeleri oluşturulması konusunda da bir toplantı gerçekleştirdi. Önümüzdeki hafta ise kamuoyunda yanıtsız kalan soruları da içeren bir açıklama yapılacak

LGS