LGS Sonucları

TEOG Sınav Sistemi Nedir ?Daha önce SBS adı altında yapılan sınav, sistem olarak bir takım değişiklikler ile,Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen kısa adıyla TEOG olarak uygulanmaktadır.

Bu yeni sistemin asıl amacı, öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir. SBS'ye göre en temel farklılık bu yönde olmuştur.Buna göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) şu şekilde belirlenecek, Merkezi Yazılı Sınavlar (tabii ki kısaltması, MYS) ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile birlikte öğrencinin yerleştirme puanıyla ortaya çıkacak. Detayı aşağıda anlatılacak.TEOG hangi derslerden uygulanıyor?Sınavlara farklı bir formatta devam ediliyor. Şöyle ki, 2013-2014 eğitim yılından itibaren, sadece 8. sınıflar 6 temel dersten merkezi bir sınava tabi tutuluyor. Bu temel dersler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil. Öğrenciler kendi okulların sınava giriyor ancak öğretmenler çalıştıkları okuldan farklı okullarda sınava giriyorlar.


TEOG sınavı ne zaman uygulanıyor?1. Dönem sınavları Kasım'ın son haftası, 2. dönem sınavları ise Nisan'ın son haftası yapılmaktadır.Bu sınava giremeyenler Aralık'ta ve mayıs'ta mazeret sınavlarına giriyorlar. SBS'de mazeret sınavı yoktu. TEOG'daki farklardan birisi de bu. Mazeret sınavları gerçekleştiği için artık herkes sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. MEB'in yaptığı açıklamaya göre sınav sonuçları Ocak ve haziran aylarında e okul sisteminden bildirilmektedir.


TEOG sistemi ile ilgili detaylı bilgiTEOG modelinde, iki yazılısı olan derslerin birinci yazılısı, üç yazılısı olan derslerin ikinci yazılısı merkezi sistemde yapılacak. Sınav soruları, SBS'ye paralel olarak öğrencilerin kazanımlarını dikkate alarak yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme, problem çözme ve benzeri yeterlilikleri ölçecek nitelikte hazırlanmış.Sorular 4 şıklı ve yanlış cevaplar doğruları götürmüyor.Din kültürü ve ahlak bilgisi ile ilgili şöyle bir durum var ; eğer öğrenci Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf ise alternatif sorular soruluyor.Sınav sorularının orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerebileceği söyleniyor.
Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) Nasıl Hesaplanacak ?Biraz önce kısaca YEP'in nasıl hesaplanacağından bahsetmiştik. Şimdi bunu biraz açabiliriz.Yılsonu Başarı Puanı (YBP)6, 7 ve 8. sınıflarda, öğrencinin derslerden aldığı yılsonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen toplam puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır. Biraz karışık oldu sanırım. Daha basitçe yılsonu notları, o dersin haftalık ders saatiyle çarpılacak ve bu yılsonu puanları, haftalık toplam ders saatine bölünecek ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP)elde edilecek.Puanlama 100 üzerinden yapılacak.Örnek YBP hesaplama tablosu ;