LGS Sonucları

TEOG Tercih listesi oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir?Tercih listesi oluşturulurken okulların tercih kodları, öğrencinin yüzdelik dilimi, okulların kontenjan tablolarında ifade edilen yüzdelik dilimi, yerleştirmeye esas puanı dikkate alınmalıdır ve özellikle okulların kontenjan durumları ve tanıtım bilgileri incelenmelidir.

Özel okul kayıtları Haziran - Temmuz 2017, devlet lisesi tercihleri Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak

TEOG 2017 tercih ve yerleştirme kılavuzu indirmek için tıklayınız

TEOG 2017 tercih ve yerleştirme robotu indirmek için tıklayınız

TEOG 2017 YEP Puanları Açıklandı Öğrenmek için Tıklayınız

TEOG 2017 tercih ve yerleştirme işlemleri için tıklayınız


İşte TEOG tercihleri için örnek liste!

Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, örnek bir tercih listesi hazırlayarak TEOG tercih sürecinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini adım adım anlattı.

Okulların kontenjan tabloları ve Türkiye geneli yüzdelik dilimleri MEB internet sitesinde yayınlandı. MEB’in yayınladığı tablolarda okulların geçen yılki puanlarına yer verilmemiş sadece yüzdelik dilimlerine yer verilmiş. Bu durumda tercih listesi oluştururken sadece yüzdelik diliminin önemli olduğu görülüyor.

Öğrenciler kendi Türkiye yüzdelik dilimleri ile, gidebilecekleri Anadolu Lisesini görebilirler. (Kendi yüzdelik dilimlerine denk gelen okul) bu sonuç yedek yerleştirme döneminde en fazla iki veya üç okul yükselecektir.

Bu dilimdeki okulları beğenen öğrenciler özel okulları tercih etmeyebilirler. Ancak bu okullar istedikleri okullar değilse özel okul seçmeleri gerekir.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, örnek bir tercih listesi hazırlayarak TEOG tercih sürecinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini adım adım anlattı.

Yılmaz, öğrencinin Yerleştirmeye Esas Puanının (YEP) 450,9923 ve Türkiye Geneli Yüzdelik Diliminin 7.48 olduğunu ve bu öğrencinin İstanbul’un Avrupa yakasında oturduğunu varsayarak bir tercih listesi oluşturdu.TERCİHTE İŞLEM BASAMAKLARI

1- MEB’in internet sitesinden e-okula giriniz.

2- Bu sayfada sınav (TEOG-PYBS) ve nakil işlemlerinin altında 2017 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Kontenjan listeleri için tıklayınız uygulayınız.

3- Karşınıza okul türlerine göre tercih tabloları gelecek. Tercih listenizde hangi okul türlerine yer vermek istiyorsanız o tabloları işaretleyiniz.

4- Tercih yapmak istediğiniz ‘’il’’ i seçiniz. Örneğin ‘İstanbul’.

5- İlçe’nin karşısındaki ‘Tüm Liste yi’ işaretleyiniz.

6- Türkiye geneli Yüzdelik Dilimine Göre Listele -1 ‘ seçiniz’ tıklayınız. Karşınıza gelecek ifade de ‘aralığında’ yı tıklayınız.

7- Kendi yüzdelik diliminizi dikkate alarak (örneğin % 7.48) bir aralık belirleyiniz. Örneğin 1. Kutuya 4, ikinci kutuya 10 yazınız ve ‘Listele’ yi tıklayınız.

8- Karşınıza işaretlediğiniz okul türlerinden oluşan yüzdelik dilimine göre sıralı bir liste çıkacak.

9- Bu listede sizin girme ihtimalinizin en yüksek olduğu okul % 7.59 ‘luk dilimdeki Eyüp / Rami Atatürk Anadolu Lisesidir. Bu okulu tercih listenizin 15. Okulu olarak belirleyiniz. Daha sonra yukarıya doğru okulun bulunduğu ilçeyi de gözeterek 14 okul seçiniz. Buna göre 14. tercih Kağıthane Anadolu Lisesi (Almanca) 7.47’lik dilimde. Mesafe olarak gidemeyeceğiniz okulları aradan çıkararak yukarıya doğru 1. okula kadar okul seçmeye devam ediniz.

10- Şimdide kendinizi garantiye almak için 15 okuldan geriye doğru aynı mantıkla 25. okula kadar okul seçmeye devam ediniz.

11- Oluşturduğunuz listedeki okullardan yüzdelik diliminize denk gelen okullardan 14.,15.,16.ve 17. Okullar girme ihtimalinizin yüksek olduğu okullardır. Bu nedenle bu okulları mutlaka görerek tercih listenizde yer veriniz.