LGS Sonucları

TEOG Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2018Daha önce ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzunda Ağustos tarihinde ilan edileceği duyurulan liselere yerleştirme sonuçları, yapılan yoğun çalışma sonucunda, öne çekilerek bugün açıklanmıştır.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı temel eğitimden orta öğretim kurumlarına geçiş kapsamında 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan ve merkezi ortak sınavlarına giren öğrencilerden Temmuz tarihlerinde bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilmek üzere tercih alınmıştı.

Bu sonuçlara göre 1.192.660 öğrenciden 1.019.577 kişi tercih yapmış, 173.083 öğrenci de tercih yapmamıştır.

Tercih yapan öğrencilerden 935.241’i tercihlerinden birine yerleşmiştir. Bu durumda tercih yapan öğrencilerin % 91,73’ü tercihlerinden birine yerleşmiştir.

Tercih yaptıkları halde tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilmiştir. Açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.

Öğrenciler Ağustos - Eylül tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.

Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, herhangi bir örgün ortaokul müdürlüğünden boş kontenjan şartı aranmaksızın yapılabilecektir. Öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda 3 (üç) tercih yapacak ve bu tercihlerini bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacaklardır.

Alınan tercihler doğrultusunda yerleştirmeye esas nakiller YEP üstünlüğüne göre merkezî olarak yapılacaktır. Yerleştirmeye esas nakil sonuçları ise Ağustos ve Eylül tarihlerinde ilan edilecektir.

TEOG Yerleştirme Sonuçları 2018 Tıkla Öğren

2017-2018 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e­ Kılavuzu İndir

Kayıt işlemleri yerleştirme işlemleri ve esaslarına göre sistem üzerinden otomatik olarak yapılacaktır.

YEP ile öğrenci alan pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden parasız yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması hâlinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği hükümleri gereğince;YEP’e göre yapılacak sıralama ve yerleştirme ile parasız yatılı olarak öğrenim görme hakkı sağlanır. Bu öğrencilerde ayrıca PYBS’yi kazanma şartı aranmaz.

YEP ile tercih yaptıktan sonra sonuçlar ne zaman ilan edilecektir?

Yerleştirme sonuçlarının ilanı ve kesin kayıt tarihi Ağustos olarak belirlenmiştir.

Kesin kayıtlar nasıl yapılacaktır?

Veli ve öğrencilerin okullara eskisi gibi belgelerle gidip kayıt için sıra beklemeleri işlemi yoktur. Öğrencilerin yerleşmiş oldukları okullara kesin kayıtlara sistem tarafından yapılmaktadır.

Bu yıl ikinci bir tercih hakkı var mıdır?

Öğrencilerimizin bu yıl ikinci bir tercih hakkı, ek tercih hakkı olmayacaktır. Akademik Takvimde yer alan Ağustos tarihlerinde Nakil Komisyonları tarafından alınacak olan tercih uygulaması yapılacaktır. Ağustos tarihinde nakil işlemlerinin sonuçları ilan edilecektir.

Nakil için, okulların boş kalan kontenjanları ne zaman ilan edilecek?

Ağustos yerleştirme sonuçlarının ilan edilmesi ve kesin kayıtların ardından,Ağustos Boş kalan kontenjanlarda ilan edilecektir.

Nakil tercihleri nasıl yapılacak?

Ağustos boş kontenjanların ilan edilmesinin ardından, Ağustos tarihleri arasında nakiller için başvurular yapılacaktır. Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca boş kalan kontenjanlar için ililçe sınırları içerisinde 5 tercih alınarak YEP üstünlüğüne nakiller gerçekleştirilecektir. Öğrenciler nakil tercihlerinde 5 okul yazacaklardır. Bu işlemlerin sonuçları Ağustos’da ilan edilecektir. Ağustos öğrencilerin kesin kayıtları yapılacaktır.

Açık öğretime kayıtlar ne zaman yapılacak?

Yerleşemeyen ve işlemlerini yapmayan öğrencilerin kayıtları Eylül 2018 tarihine kadar Açık Ortaöğretim Kurumları irtibat bürolarından yapılacaktır.