LGS Sonucları

TEOG Tercih Kılavuzu MEB 20172017 TEOG için yerleştirme kılavuzu hazırlandı. Liseye geçişler nasıl olacak? Ortaöğretime nasıl geçilir ve geçiş kılavuzunda neler yer aldı? Liseye geçmek için neler gerekir, öğrenciler TEOG tercihlerini nasıl yapacaklar? TEOG liseye (ortaöğretime) geçişte öğrenciler neye göre belirlenecek? 2017 TEOG tercihlerinde nelere dikkat edilmelidir? Liseye geçiş kılavuzu, Ortaöğretime geçiş kılavuzu, 2017 TEOG geçişler için kılavuz...

TEOG sonuçlarını öğrenen adaylar tercihlerini e-okul. MEB .gov.tr üzerinden gerçekleştirecek. Gerçekleştiren tercihler mutlaka okul müdürlükleri tarafından onaylanmak zorunda. Bu nedenle tercihleri üzerindeki tüm değişiklikleri yapıp, öylece onaylatmaları yararlarına olur. Yurt dışında yaşayan öğrenciler ve Açık öğretim ortaokulu öğrencileri ise Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu (Ek 2)’nu doldurup APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Temmuz 2017 saat 13.00’e kadar “Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü-06500 Teknikokullar Yenimahalle/ Ankara ” adresine göndermeleri gerekir. Postada olan gecikmeden öğrencinin velisi sorumlu olacak.

TEOG Tercih Kılavuzu MEB 2017 İndirmek için Tıklayınız

2017 YILI ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ UYGULAMASI TERCİH LİSTELERİ

TEOG Tercih İşlemleri için Tıklayınız

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TEOG ile ilgili 2017'de liselere(ortaöğretime) geçişte tercih ve yerleştirmelerin nasıl yapılacağına dair bilgilerin yer aldığı "2017 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme E-Kılavuzu" ’nu taslak halinde yayına koydu.

2017 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme E-Kılavuzunu taslak halinde yukarıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

2017- TEOG Ortaöğretim Kurumları Tercih ve Yerleştirme Takvimi

TARİHLER -- YAPILACAK İŞLEM, DURUM

08 Haziran 2016 Ortak Sınav Puanlarının İlanı

29 Haziran 2016 Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı

29 Haziran 2016 8’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı

30 Haziran 2016-14 Temmuz 2016 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Kapsamında Yapılan Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının Tamamını veya Bir Kısmını Kullanan Özel Okulların Kayıt İşlemleri

22 Temmuz 2016 Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Liselerine Öğrenci Kayıtlarının
Tamamlanması

15-25 Temmuz 2016 ( Saat 17:00 ) Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

08 Ağustos 2016 Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

08 Ağustos 2016 Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

09-15 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

19 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

19-23 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

26 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

26-31 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

05 Eylül 2016 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı

05-08 Eylül 2016 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları
İçerisinde Nakil Tercih Başvuruların Alınması

09 Eylül 2016 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Nakil Yerleştirme
Sonuçlarının İlanı

19 Eylül 2016 2016-2017 Öğretim Yılı Açılışı

05-06-07 Temmuz 2016 Ramazan Bayramı

 30 Ağustos 2016 Zafer Bayramı

 12-13-14-15 Eylül 2016 Kurban Bayramı


- İL SINIRLAMASI YOK: Tek listede okul türü ve vilayet sınırlaması olmadan 25 okul tercih edilecek.

- İKİ TERCİH SEÇENEĞİ OLACAK: Tercihler internet üzerinden yapılacak olan . Tercih işlemleri ekranında, “Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım” ve “Tercih yapmak arzu ediyorum ” seçenekleri sunulacak. Tercih yapacak adaylara, 25 okul tercihini gösteren ekran açılacak. “Özel okula kayıt yaptırdım” şıkkını işaretleyene tercih ekranı açılmayacak.

- TERCİH YAPMAYAN AÇIK LİSEYE: İki tercihi de kullanmayanlar sistem tarafından otomatik olarak aleni liselere kayıt edilecek.

- TERCİHLER TEMMUZ'DA: Tercih işlemleri Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak olan . Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile talebe alan okulların yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar Ağustos’ta açıklanacak. Ağustos 2017'de İl ya da İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları’nca tercih mürracaatları alınacak.

- AÇIKTA KALANI KOMİSYON YERLEŞTİRECEK: TEOG’da yerleşemeyenler , Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu’nca boş kalan kontenjanlar için vilayet ya da ilçe sınırları içerisinde 5 tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre merkezi yerleştirme sistemi ile yerleştirilecek.

- KAYITLAR OTOMATİK: Nakilerde kati kayıtlar Ağustos’ta duyuru edilecek. Kayıtlar otomatik olarak yapılacak olan .

- EK YERLEŞTİRME YOK: Yerleştirme işlemleri bir defa olacak, yedek yerleştirme yapılmayacak.

- PUAN ÜSTÜNLÜĞÜ ESAS: Yerleştirme işlemleri YEP üstünlüğü, tercih önceliği ve kontenjana göre olacak.

- GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSELERİ: Güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirmeler, tercihler istikametinde merkezi yapılacak olan . Öğrenciler tekrar kabiliyet sınavlarına girecek.

- YEP’E GÖRE ÖZEL: YEP’e göre talebe alan özel okullara 2016-2017 öğretim senesi için okul türlerine yerleştirme işlemleri yapılacak olan ve yerleştirme sonuçları aynı öğretim senesi için geçerli olacak.

- ÖZEL OKULLARA 17 GÜN SÜRE: Sınavla talebe alacak özel okullar, Haziran - Temmuz 2017 tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapacak. Mektep değiştirmek isteyen nakil döneminde devlete geçebilecek.

- BURSLU ÖĞRENCİ: Özel okullar için % 100 burslu okutacakları öğrencilerin yerleştirilmesi, bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre % 5’lik dilimden yapılacak olan.

- İSTEYENE SMS: Öğrencilerin yerleştirme sonuçları bakanlık sitesinde açıklanacak. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere sonuçlar mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile bildirilecek.

- EŞİTLİK HALİNDE YAŞ: Yerleştirmelerde YEP’lerin eşit olması halinde 8’inci sınıf Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP), bunun da eşit olması halinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflarda Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi halinde tercih önceliği, özürsüz devamsızlık gercekleşen gün sayısının az oluşu tekrar eşitlik bozulmaz ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olana öncelik verilecek.

- ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ: Engelli öğrenciler aleni liselere gönderilmeyecek. Yerleştirilmeleri yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile sağlanacak. Özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin puanları, yerleştirildikleri okulların puanlarını hiçbir biçimde etkilemeyecek.

- NEDEN TERCİH YAPMADIN?: Mektep müdürleri tercih yapmayan öğrencilerin nedenini e-okul sistemine işleyecek.