LGS Sonucları

2018 TEOG YEP Saat Kaçta Açıklanacak?TEOG 2018 sonuçları,http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.Peki TEOG YEP Puanları Ne Zaman Açıklanacak?

TEOG 2018 YEP Puanları Açıklandı Öğrenmek için Tıklayınız

Haziran 2018 Ortak Sınav Puanlarının İlanı
Haziran 2018 Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı
Haziran 2018 8’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı

Ortak sınav puanlarına itiraz edilebilir mi?

Öğrencilerimizin ortak sınavlara itiraz etme hakları bulunmaktadır. Öğrenciler, bu itirazlarını Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleştirebileceklerdir. Sınav puanlarının kesinlikle farklı olması gerektiğini düşünün tüm öğrenci ve veliler bu itiraz haklarından yararlanmaları iyi olacaktır. İtirazlar, ÖDSGM resmi internet sayfasında bulunan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak ÖDSGM’ ye yapılacaktır. Velilerin itirazlar için, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerin herhangi birine 20 tl yatırmaları gerekmektedir.

Sonuç belgesinde yazacak olan birden fazla puan türü vardır. Bunların hangi puan türüyle tercih yapılacaktır?

Kılavuzda yer alan ve sonuç belgesinde de görülecek olan birden çok puan türü vardır. Ancak bunların hepsi farklı puan türlerini temsil etmektedir. Tercih puanı dönemin en sonunda bu puan türlerinin de ortalamalarının alınmasıyla oluşturulacaktır.

AOSP—Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı: Bu sınav puanı 700 tam puan üzerinden hesaplanmaktadır. Ortak sınav puanlarını işaret etmektedir. Sınavı uygulanan derslerden alınan puanlar kendi ağırlıklı katsayılarıyla çarpılır; bu çarpımların toplanıp, derslerin ağırlıklı kat sayılarının toplamına bölünmesiyle elde edilir.

Ortak Sınav derslerin kat sayıları;

Türkçe 4
Matematik 4
Fen ve Teknoloji 4
T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 2
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2
Yabancı Dil 2
Toplam 18

YBP—Yıl Sonu Başarı Puanı: Her yılın sonunda öğrencinin toplam derslerinin puanlarına göre elde edilen puan türüdür. Bu puan türü 100 üzerinden hesaplanmaktadır. Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalamasının, o derslerin haftalık ders saati ile çarpılarak yılsonu puanları hesaplanır. Bu puanların toplamanın, o derslere ait haftalık ders saatlerinin toplamına bölünmesiyle de yıl sonu başarı puanları hesaplanmaktadır.

YEP—Yerleştirmeye Esas Puanı: Öğrencileri okul tercihleri doğrultusunda, yerleştirme işlemi için kullanılacak puan türü olmaktadır. Bu puan türü hesaplamasında öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanları ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanları toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir.

Ek puan uygulaması var mıdır?

Öğrencilerin puanlarını etkileyecek olan ek puan uygulaması yapılmaktadır. TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslar arası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyatları sınavlarında, ulusal elemeyi geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yılsonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecektir.


Yılsonu başarı puanın;

- Altın madalya alan veya birinci olanlar için % 10’ u
- Gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için % 9’ u
- Bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için% 8’ i
- Bu etkinliklere katılanlar için de % 7’ si

oranında ek puan eklenir.


Ortak sınavların sonuçları öğrencilere sonuç belgesi şeklinde gönderilecek mi?

Ortak sınav sonuçları öğrenci ve velilere sonuç belgesi şeklinde gönderilmeyecektir. Sonuçlar Bakanlık tarafından belirlenen tarihte (05 Haziran) e-okul sistemi üzerinden ilan edilecektir.


Tercih edilecek okul ve programlarla ilgili nasıl bilgi sahibi olunabilir?

Yerleştirmeye Esas Puan sonuçlarına göre öğrenci alan okulların “okul türü ve alan tanıtım bilgileri” http://oges.meb.gov.tr adresinde yer almaktadır. Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerine ait alan ve dal tanıtım bilgileri http://megep.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir. Anadolu liseleri, fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin tanıtım bilgileri http://ogm.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilmektedir. Anadolu imam hatip liselerine ait tanıtım bilgileri http://dogm.meb.gov.tr/ adresinden öğrenilebilmektedir.

Aynı zamanda öğrenciler tercih döneminde “rehberlik” alanında yardıma ihtiyaç duyarlarsa Kavram Eğitim Kurumlarına gelerek, arayarak okul ve tercih işlemleriyle ilgili bilgi sahibi olabilirler.

Tercih işlemleri nerelerde yapılacak ve öğrenci en fazla kaç tercih yapabilecek?

Tercih işlemleri öğrenci tarafından bireysel olarak https://e¬okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi 8. sınıfı tamamladığı okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir.

Sınavla öğrenci alacak özel okullara kayıt işlemini yaptıran öğrenciler tercihte bulunamazlar. Öğrenci böyle bir okula kayıt olduysa internet adresinden tercih işlemleri için giriş yaptığında, tercih işlemleri ekranında “Özel okula kayıt yaptırdım, tercih yapmayacağım” kutucuğunu işaretlemelidir. Eğer yaptırmadıysa “Tercih yapmak istiyorum” kutucuğunu işaretlemelidir. Bu butonu işaretledikten sonra öğrenci 25 okula kadar tercih işleminde bulunabilecektir

YEP (Yerleştirmeye Esas Puanı) ne zaman açıklanacaktır?

Öğrencilerin tercihlerini yapacakları yerleştirmeye esas puanları Haziran 2018 tarihinde e-okul dan ilan edilecektir.

Tercihler için incelenecek olan okul kontenjanları ne zaman ilan edilecektir?

Tercihlerin yapılacağı, tercihler esas kontenjan tabloların ilanı Haziran 2018 tarihinde yapılacaktır.


Tercihler hangi tarihler arasında yapılacaktır?

Yerleştirmeye esas puanlarına göre yapılacak olan tercih işlemleri Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Sınavla öğrenci alan ve devlet liselerine kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler bu tarihler arasında e-okul üzerinden tercihlerini bildirmeleri gerekmektedir. Tercihler Temmuz 2018 17.00’ a kadar yapılması gerekmektedir. 17.00’ ı geçiren öğrencilerin tercihleri dikkate alınmamaktadır.

Tercih işlemleri nasıl yapılacak?

Öğrenciler;

- Fen Liseleri
- Sosyal Bilimler Liseleri
- Anadolu Liseleri
- Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri
- Çok Programlı Anadolu Liseleri
- Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine
- Anadolu İmam Hatip Liseleri
- Açık Öğretim Kurumlarına
- Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı YEP’ e göre öğrenci alan özel okullara

YEP sonuçlarına göre tercih yapacaklardır. Öğrenci ve velisi, okulların genel başvuru şartlarını dikkate alarak, istek sırası ve puan üstünlüğü sırasına göre, tüm okul türlerinde ki okulları karışık olarak listeleyeceklerdir. 25 tercih hakları bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta istek sırası ve puan üstünlüğü olacaktır.

Tercihler sadece 1 defa yapılacak ve başvuru işleminden sonra değiştirilmeyecektir. Bu yüzden tercihlerin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Zamanında girilmeyen, yanlış yapılan, eksik kalan, elektronik onay işleminden sonra bildirilen değişiklik talepleri hiçbir şekilde işleme koyulmayacaktır. Tercihler sadece bir defa yapılacaktır. Bu yüzden tercih işlemlerinin çok dikkatli bir çalışmanın ardından okul müdürlüklerinde elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. Onay işlemleri çok önemlidir.

Tercih yapmayan öğrenciler nasıl yerleştirilecekler?

Tercih ekranında hiçbir işlem yapmamış olan öğrenciler, 12 yıl zorunlu eğitimden dolayı okula kayıtları olmayacak gibi bir durum söz konusu değildir. Öğrencilerin yerleştirme işlemleri sistem tarafından açık öğretim kurumlarına gerçekleşecektir.

Öğrenciler tercihlerini hangi okullardan yapabilir?

Öğrenciler tercihlerini, bağlı bulundukları ortaokulların müdürlüklerinden veya görevli yöneticilerinden yapabileceklerdir. Tercih işlemlerinden de dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi öğrencinin tercihlerini velisi ile birlikte yapması gereğidir. Tercihlerin bilgisayara girilmesiyle birlikte belgenin hem okul hem de öğrenci velisi tarafından imzalanması; aynı zamanda bir kopyanın okulda bir kopyanın de velide kalması gerekmektedir.

Özel okul tercihleri nasıl olacaktır?

Yerleştirmeye esas puanı, sınavla öğrenci alan özel okulların bu yıl akademik takvimde kayıt tarihleri yer almaktadır. Sınavla öğrenci alan özel okullar kayıt işlemlerini Haziran - Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceklerdir.
Aynı zamanda ortak sınav puanlarına göre öğrenci alan Özel Yabancı Liseler, tüm kriterlerini sistemleri üzerinden ilan etmektedirler.Veliler ve öğrenciler hangi okula gitmek istiyorlarsa o okulu takip etmeleri gerekecektir.

YEP ile tercih yaptıktan sonra sonuçlar ne zaman ilan edilecektir?

Yerleştirme sonuçlarının ilanı ve kesin kayıt tarihi Ağustos olarak belirlenmiştir.

Kesin kayıtlar nasıl yapılacaktır?

Veli ve öğrencilerin okullara eskisi gibi belgelerle gidip kayıt için sıra beklemeleri işlemi yoktur. Öğrencilerin yerleşmiş oldukları okullara kesin kayıtlara sistem tarafından yapılmaktadır.

Bu yıl ikinci bir tercih hakkı var mıdır?

Öğrencilerimizin bu yıl ikinci bir tercih hakkı, ek tercih hakkı olmayacaktır. Akademik Takvimde yer alan Ağustos tarihlerinde Nakil Komisyonları tarafından alınacak olan tercih uygulaması yapılacaktır. Ağustos tarihinde nakil işlemlerinin sonuçları ilan edilecektir.

Nakil için, okulların boş kalan kontenjanları ne zaman ilan edilecek?

Ağustos yerleştirme sonuçlarının ilan edilmesi ve kesin kayıtların ardından, Ağustos 2018 Boş kalan kontenjanlarda ilan edilecektir.

Nakil tercihleri nasıl yapılacak?

Ağustos boş kontenjanların ilan edilmesinin ardından, Ağustos 2018 tarihleri arasında nakiller için başvurular yapılacaktır. Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca boş kalan kontenjanlar için ililçe sınırları içerisinde 5 tercih alınarak YEP üstünlüğüne nakiller gerçekleştirilecektir. Öğrenciler nakil tercihlerinde 5 okul yazacaklardır. Bu işlemlerin sonuçları Ağustos’ da ilan edilecektir. Ağustos öğrencilerin kesin kayıtları yapılacaktır.

Açık öğretime kayıtlar ne zaman yapılacak?

Yerleşemeyen ve işlemlerini yapmayan öğrencilerin kayıtları Ağustos tarihinde yapılacaktır.


2018 TEOG tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2018 TEOG yerleştirme sonuçları, 2018 TEOG tercih sonuçları...YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları; Yerleştirme sonuçları Ağustos 2018 tarihinde Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir.

1 yorum

Misafir
07.08.2015 12:13

Puanım 421 vanda okuyorum mesut ozatayi istiyorum gelirmi