LGS Sonucları

TEOG Nakil işlemleri için tercih başvuruları nasıl yapılacaktır?TEOG Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları nasıl yapılacaktır?

Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir. Okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 (iki) nüsha çıktısı alınacak, bunlar veliye imzalatıldıktan sonra bir nüshası okulda saklanacak, diğer nüsha veliye verilecektir.

TEOG 2017 tercih ve yerleştirme kılavuzu indirmek için tıklayınız

TEOG E OKUL OKUL BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUAN BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


TEOG 2017 Yep puanı öğrenmek için tıklayınız

TEOG 2017 tercih ve yerleştirme işlemleri için tıklayınız


Adım adım nakil işlemleri nasıl yapılacak?

-Bu yıl okullar taban puan açıklamayacak. Geçen yıl okullar taban puan belirlemiş bu puanın altında olanların başvurmamasını istemişti. Milli Eğitim Bakanlığı velilerin çok şikayet ettiği bu uygulamaya son verdi.

-Okulun puanı ve kontenjan açığına dikkat edilmeli. Tercih sayısı arttıkça sürekli tercih söz konusu oluyordu. Şimdi 3'e indirildi. Velinin kararını sabitleme amaçlandı. Farklı tercih listeleri çıkıyor. Nakil süreci sıkıntılı oluyordu. Şu anda geçen seneye bir çözüm getirildi. MEB'te geçen yıl tek olan tercih sayısı bu sene 3'e çıkarıldı.

Açık liseye gidenler için şans

-Açık liseye gidenler içinde bir şans olacak. Öğrencinin puanı düşükse ve okul puanı yetmiyorsa açık lise şansı olacak.

-Geçen yıla göre daha oturmuş sistem var artık. Nakil sistemi geçen yıl değişikti. Kontenjanlar açıklanmamıştı. Kontenjanlar Ağustos 2017'de açıklanacak. Bu süre içinde özel okullar kendilerini daha iyi anlattılar. Bu yıl geçen yıla göre nakil işlemleri daha düzenli ve sistemli yapılacak.

-TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek.

-Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak.

-TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek.


2017 TEOG nakil başvuruları Ağustos'ta başlayacak

Hiçbir tercihte bulunmayan veya tercihlerinden birine yerleşemeyerek açık öğretim kurumlarına kayıt hakkı kazanan öğrenciler ile bir orta öğretim kurumuna yerleşen öğrenciler, istemeleri halinde Ağustos - Eylül 2017 tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr adresinden nakil başvurusunda bulunabilecek.

Öğrenciler, bu süreler içerisinde yerleştirmeye esas nakil başvurusu için boş kontenjan şartı aranmaksızın 3 tercih yapacak ve tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacak. Yerleştirmeye esas nakil süreci Eylül itibarıyla sona erecek.

Ayrıntılı bilgi için http://odsgm.meb.gov.tr/ adresinden Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşılabilecek.

TEOG nakil takvimi indirmek için tıkla