LGS Sonucları

TEOG nakil işlemlerinde, yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinde, yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?

Yerleştirme işlemleri; yerleştirme takviminde belirtilen tarihlerde, yerleştirmeye esas puan (YEP) üstünlüğüne göre ve boş kontenjanlara merkezî olarak yapılacaktır.

TEOG 2017 tercih ve yerleştirme kılavuzu indirmek için tıklayınız

TEOG E OKUL OKUL BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUAN BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

TEOG 2017 Yep puanı öğrenmek için tıklayınız

TEOG 2017 tercih ve yerleştirme işlemleri için tıklayınız

Adım adım nakil işlemleri nasıl yapılacak?

-Bu yıl okullar taban puan açıklamayacak. Geçen yıl okullar taban puan belirlemiş bu puanın altında olanların başvurmamasını istemişti. Milli Eğitim Bakanlığı velilerin çok şikayet ettiği bu uygulamaya son verdi.

-Okulun puanı ve kontenjan açığına dikkat edilmeli. Tercih sayısı arttıkça sürekli tercih söz konusu oluyordu. Şimdi 3'e indirildi. Velinin kararını sabitleme amaçlandı. Farklı tercih listeleri çıkıyor. Nakil süreci sıkıntılı oluyordu. Şu anda geçen seneye bir çözüm getirildi. MEB'te geçen yıl tek olan tercih sayısı bu sene 3'e çıkarıldı.

Açık liseye gidenler için şans

-Açık liseye gidenler içinde bir şans olacak. Öğrencinin puanı düşükse ve okul puanı yetmiyorsa açık lise şansı olacak.

-Geçen yıla göre daha oturmuş sistem var artık. Nakil sistemi geçen yıl değişikti. Kontenjanlar açıklanmamıştı. Kontenjanlar 8'sinde açıklanacak. Bu süre içinde özel okullar kendilerini daha iyi anlattılar. Bu yıl geçen yıla göre nakil işlemleri daha düzenli ve sistemli yapılacak.

-TEOG yerleştirmesine esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek.

-Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak.

-TEOG sonuçlarına göre yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek.

Öğrenciler, bu süreler içerisinde yerleştirmeye esas nakil başvurusu için boş kontenjan şartı aranmaksızın 3 tercih yapacak ve tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacak. Yerleştirmeye esas nakil süreci Eylül itibarıyla sona erecek.

Ayrıntılı bilgi için http://odsgm.meb.gov.tr/ adresinden Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşılabilecek.

TEOG nakil takvimi indirmek için tıkla