LGS Sonucları

TEOG Tercih Listesi Ne Zaman Açıklanacak 2018?TEOG ile ilgili soruları Milli Eğitim bürokratları ve Türkiye Özel Okullar Birliği uzmanları yanıtlıyor.10 adımda TEOG tercih listenizi oluşturun...

TEOG 2018 YEP Puanları Açıklandı Tıkla Öğren

2018 TEOG Tercih Listesi İndirmek için Tıkla

TEOG 2018 Tercih İşlemlerine Başlamak için Tıklayınız

Nakil başvurusunda hangi okullar tercih edilebilir? Kaç tercih hakkı var? Kaç kere tercih yapılabilir?

Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda boş kontenjan şartı aranmaksızın resmi ortaöğretim kurumları için 3(üç) tercih yapabilecekler. Ağustos - Eylül 2018 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvurusu olacak.

Herhangi bir özel okula kayıt yaptırmadım.Temmuz 2018 tarihleri arası Anadolu Lisesi tercihinde bulundum ancak herhangi bir tercihime yerleşemezsem Temmuz 2018 sonrası boş kontenjanı olan devlet ya da özel okullara başvurabilir miyim?

Yerleştirmeye esas nakil başvuru süreci aynı şekilde işleyecek, yerleştirmeye esas nakiller tüm okullar için geçerli.

Özel okullara bu tarihten sonra kayıt yaptırabileceksiniz.

Yerleştirildiğim devlet okulunu istemez bir özel okula geçmek istersem ne zaman kayıt yaptırabilirim? Bu nakil başvurusunu kayıtlı olduğum devlet okulundan mı yapacağım?

Ağustos 2018 tarihinden sonra devlet okulundan özel okullara geçiş yapılabilecek. Kayıtlı olduğunuz okuldan nakil başvurusu yapabilirsiniz.

Nakil döneminde bir özel okula kayıt yaptırırsam ve daha sonra puanım yeterse bir başka özel okula geçebilir miyim?

Evet, geçebilirsiniz.

Açık liseye kaydım yapıldıysa özel okula nakil yapabilir miyim?

Evet, yapılabilir.

Temel liselere kayıtlar da normal özel okullara benzer şekilde mi yapılacak.

Aynı şekilde olacak.

10 adımda tercih listesi nasıl oluşturulur?

Sonuçlar açıklandı. Şimdi tercih listesi oluşturmak gerekiyor. Okulların kontenjan tabloları ve Türkiye geneli yüzdelik dilimleri MEB internet sitesinde yayınlandı. MEB'in yayınladığı tablolarda okulların geçen yılki puanlarına yok, ama yüzdelik dilimleri var. Bu durumda tercih listesi oluştururken sadece yüzdelik diliminin önemli olduğu görülüyor. Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, İstanbul Avrupa yakasında oturan ve yüzdelik dilimi 8.48 olan bir öğrencinin tercih listesini adım adım oluşturmanın formülünü verdi.

İşte adım adım tercih yapma formulü:MEB'in internet sitesinden e-okula girin. Bu sayfada sınav (TEOG-PYBS) ve nakil işlemlerinin altında 2018 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Kontenjan listeleri için tıklayın bölümünü uygulayın.

Karşınıza okul türlerine göre tercih tabloları gelecek. Tercih listenizde hangi okul türlerine yer vermek istiyorsanız o tabloları işaretleyin.

Tercih yapmak istediğiniz ''il'' i seçiniz. Örneğin 'İstanbul'.

İlçe'nin karşısındaki 'tüm listeyi' işaretleyin.

Türkiye geneli yüzdelik dilimine göre listele -1 ' seçiniz' tıklayınız. Karşınıza gelecek ifade de 'aralığında' kısmını tıklayın.

Kendi yüzdelik diliminizi dikkate alarak (örneğin yüzde 7.48) bir aralık belirleyiniz. Örneğin 1.kutuya 4, ikinci kutuya 10 yazın ve 'Listele' yi tıklayın.

Karşınıza işaretlediğiniz okul türlerinden oluşan yüzdelik dilimine göre sıralı bir liste çıkacak.

Bu listede sizin girme ihtimalinizin en yüksek olduğu okul yüzde 7.59 'luk dilimdeki Eyüp / Rami Atatürk Anadolu Lisesi'dir. Bu okulu tercih listenizin 15'inci okulu olarak belirleyin. Daha sonra yukarıya doğru okulun bulunduğu ilçeyi de gözeterek 14 okul seçiniz. Buna göre 14'üncü tercih Kağıthane Anadolu Lisesi (Almanca) yüzde 7.47'lik dilimde. Mesafe olarak gidemeyeceğiniz okulları aradan çıkararak yukarıya doğru birinci okula kadar okul seçmeye devam edin.

Şimdi de kendinizi garantiye almak için 15 okuldan geriye doğru aynı mantıkla 25'inci okula kadar okul seçmeye devam edin.

Oluşturduğunuz listedeki okullardan yüzdelik diliminize denk gelen okullardan 14.,15.,16.ve 17. okullar girme ihtimalinizin yüksek olduğu okullardır. Bu nedenle bu okulları mutlaka görerek tercih listenizde yer verin. Sonuç olarak sadece 10 okul için tercih listesi oluşturmanız istense idi de yerleştirme sonucunuz değişmezdi.
Özel okul için izleyeceğiniz yol

Çocuğunuzun özel okullarla ilgili puanlarını hesaplayabilmek için karne notlarından bir ve ikinci TEOG sınavındaki puanlarına bakmak gerekiyor. TEOG sınav puanlarının Türkçe 85-100, Matematik 80-75, Fen ve Teknoloji 85-85, İnkilap Tarihi 90-90, Yabancı Dil 100-95 olduğunu varsayalım.

Bu durumda Robert Koleji için 1000 üzerinden puanı 783, Fransızlar için 900 üzerinden 697.5, Alman Lisesi için 900 üzerinden 792.5, Üsküdar Amerikan Lisesi için 400 üzerinden 345 puan olacak.

Önce özel okul puanlarını hesaplayın. Eğer puanınız özel okulun ilan ettiği taban puandan daha yüksekse bu okula ön kayda başvurabilirsiniz. Ön kayıtlar sonucu sıranız gelmişse kesin kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak bir özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, merkezi tercih ve yerleştirmeye giremiyorlar. Kolejlerde kesin kayıtları Haziran 2018 - Temmuz 2018 günü yapılacak. Ama bir özel okulun yedek listesindeyseniz perşembe kritik bir zaman. Haziran 2018 - Temmuz 2018 günü öğleden sonra yedek listede bulunanlar için önemli bir an. Çünkü, özel okullar kesin kayıtlarını tamamladıktan sonra yedek liste kayıtlarına başlıyor. Yedek listedeyseniz perşembe günü istediğiniz okulun bahçesinde çocuğunuzun isminin okunmasını bekleyin. Çünkü, okullar o sırada okulda olanın kesin kaydı yapıyor, olmayan şansını kaybedebilir.