LGS Sonucları

TEOG 2017 Tercih Başvuru Ekranı GirişTEOG 2017 Tercih Başvuru Ekranına Giriş için Tıklayınız

(1) SINAV SONUÇ BELGESİ' nde verilen "Güvenlik Kayıt No" değerini girmelisiniz.

Dikkat: Güvenlik Kayıt Numarasını kaybettiyseniz öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne şahsen başvurarak Güvenlik Kayıt Numarası' nı öğrenebilirsiniz.


2017 TEOG Tercih ve Kontenjan Listeleri için tıklayınız

TEOG Tercih Robotu 2017 Tıkla İndir

TEOG 2017 YEP Puanları Tıkla Öğren


TEOG tercih heyecanı başladı. Temmuz 2017'de başlayan tercihler nasıl yapılacak? 2017 lise taban ve tavan puanları, yüzdelik dilimleri ile ilgili ayrıntıları sizler için derledik. İşte liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimleri..


2017-2018 liselerin okul yüzdelik dilimleri ve lise taban puanları belli oldu. 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi de başlamış oldu. Peki, 2017 liselerin yüzdelik dilimleri kesinlik kazandı mı? Liselerin taban puanları belli oldu mu?

Öğrenciler lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2017 2018 bilgilerini merak ediyor. 2017 ve il il tüm liselerin yüzdelik dilimleri listesi sayfamızda. Lise tercihleri Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Bu noktada sizler en başta okulunuz olmak üzere velilerinizden ve varsa öğretmenlerinizden de yardım isteyeceksiniz.

Milli eğitim Bakanlığı tarafından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden açıklandı. 1.5 milyon öğrencinin katıldığı TEOG sınav sonuçlarına bağlı olarak öğrencilerin lise eğitimi alacakları okulu tercih etme hakları belirlenmiş oluyor. Öğrenciler, orta okul eğitimleri süresinde 6. Ve 7. Sınıfta da sınava giriyorlar fakat en önemli yüzdeye sahip olan sınav 8. Sınıfta girilen merkezi ortak TEOG sınavı oluyor.

Zira, üç sınavında aritmetik ortalaması alınırken en çok %70 lik dilim ile 8. Sınıf puanınız işe yarıyor. Hem öğrenciler hem de veliler için heyecanla beklenen TEOG sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte şimdi de tercih heyecanı başlamış oldu. Her öğrencinin 25 tercih hakkı bulunuyor ve atamalar da okulların kontenjan sayısı ile başvuru yapan öğrencilerin aldıkları puanlara göre yapılıyor. Ayrıca, nakil işlemleri ve ek kontenjan sayılarının belirlenmesi gibi takip edilmesi gereken aşamalar da bulunuyor. Bakanlık Temmuz tarihleri arasında başlayacak olan tercih dönemi öncesinde okulların yüzdelik dilimlerini ve kontenjan sayılarını gösteren bir kitapçık yayınlandı.

Ayrıca, MEB’ e ait olan e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden de bulunduğunuz kentteki liselerin adını seçerek taban puanı ile kontenjan sayısına bir tık ile ulaşabilirsiniz. Her ilde kurulan rehberlik hizmetlerini ziyaret ederek sizin için en uygun olan lise tercihlerini uzmanlar eşliğinde yerine getirme şansınızı da unutmayınız! Kontenjan sayıları ile TEOG puanınızı eşleştirerek doğru tercihi yapabilirsiniz.

TEOG tercihleri için danışmanlık hizmeti başladı

MEB tarafından TEOG kapsamında öğrencilere ve velilere danışmanlık hizmeti verilmesi amacıyla 81 ilde oluşturulan "tercih danışmanlığı komisyonları" çalışmalarına başladı.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında öğrencilere ve velilere lise tercihlerinde danışmanlık hizmeti verilmesi amacıyla 81 ilde oluşturulan "tercih danışmanlığı komisyonları" hizmet vermeye başladı.

MEB tarafından bu yıl ilk kez liseye kayıt yaptıracak adayların yerleştirmeye esas puanlarının açıklanmasının ardından, bugünden itibaren Temmuz'a kadar sürecek dönemde, tüm illerde 2 bin 51 tercih danışmanlığı komisyonunda, 7 bin 328 öğretmenin görev yaptığı "tercih danışmanlığı komisyonları" kuruldu.

İllerin ve ilçelerin ulaşımı kolay okullarında açılan komisyonlar, mesai saatlerinde çalışacak. Ulaşımı zor olan yerlerde de mobil komisyonlar hizmet verecek.

Komisyonlar, tercih yapılacak okulların fiziki koşulları, ulaşımı, yüzdelik dilimi gibi bilgiler konusunda öğrenci ve velilere yardımcı oluyor. Komisyonlar, ayrıca öğrencinin kendini tanıması, becerilerini fark etmesi, bir üst eğitim olan üniversiteden beklentilerini, tercihi yapılacak okulun mezuniyet sonrası istihdam ilişkilerini, okulun yakın ve uzak çevresini, öğrencinin lise sonrası hedeflerinin belirlenmesi konusunda da rehberlik hizmeti veriyor. Öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas başarı puanı ile tercih yapabileceği okullar konusunda da destek veriliyor.

Lise müdürleri velileri ağırlayacak

Ankara'nın Çankaya ilçesinde Namık Kemal Ortaokulu'nda kurulan tercih danışmanlığı komisyonunun çalışmalarına ilişkin bilgi veren Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz, başta Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) olmak üzere ilçenin her mahallesinde kurulan bir okulda olmak üzere çalışmalara başladıklarını belirtti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren öğrencilerin velileriyle birlikte bu merkezlere ziyaretlerine başladıklarını belirten Yılmaz, "Burada velilerimize öncelikle okullarla ilgili bilgiler veriyoruz. Bu bilgileri verirken, öğrencilere önce tercih edecekleri okulları gezmelerini istiyoruz. Bunun için tüm liselere talimat verdik. Lise müdürlerimiz velileri ağırlayıp okulu gezdirip, bölümleri tanıtacaklar. İkinci aşamada, velilerimiz ve öğrencilerimiz tekrar komisyonlara gelerek tercihleri konusunda bilgi alacaklar" dedi.

Kaynaştırma eğitimi alacak ve engelli öğrenciler için de önlem aldıklarını ifade eden Yılmaz, RAM'larda da bu öğrenciler için komisyon oluşturduklarını bildirdi.

Öğrenci ve veliler komisyonlardan memnun

Lise tercihi yapacak öğrencilerden Eda Özbakır, TEOG puanına uygun bir okula yerleşip yerleşemeyeceğini öğrenmek için komisyona başvurduğunu bildirdi.

Veli Mine Kurtuluş ise TEOG sisteminin tamamen okul ağırlıklı bir yapı olduğuna işaret ederek, "Komisyonları tam olarak donanımlı ve hazırlıklı bulduk. Tüm sorularımıza cevap alabiliyoruz" diye konuştu. Öğrenci Tuna Kurtuluş da evine yakın bir okula devam etmek istediğini, rehber öğretmeninin tavsiyesiyle yüzdelik dilimin biraz üzerindeki bir okuldan itibaren tercihlerini yapacağını söyledi.

Rehber öğretmenlerden Kadir Altay da, puanını ve yüzdelik dilimini öğrendikten sonra öğrencinin gitmek istediği eğitim kurumuna göre okul türlerini belirleyip öğrencilere bilgi verdiklerini aktardı.