LGS Sonucları

TEOG tercih aşamaları nelerdir?Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçları duyuruldu. Öğrencilerin aldıkları puanlar kadar tercih sürecini doğru değerlendirmeleri de iyi bir liseye adım atmalarına yardımcı olacak. ERA Kolejleri’nden PDR Bölüm Başkanı Gülçin Aşkın Çetin, bu yıl 3 aşamalı tercih yapılmasını öneriyor.

TEOG 2017 Tercih Başvuru Kılavuzu İndirmek için Buraya Tıklayınız

TEOG 2017 Tercih Başvuru Ekranı Giriş için Buraya Tıklayınız

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler puanlarına en uygun liseleri araştırmaya başladı. Temmuz 2017 tarihleri arasında TEOG tercihleri yapılacak. Merkezi yerleştirmenin ardından Ağustos’ta yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar açıklanacak. Öğrenciler, nakil başvurularını Ağustos - Eylül 2017 tarihlerinde yapabilecekler.

Tercihler Okul Müdürlüklerine

Bu yıl öğrenciler, diğer yıllardan farklı olarak 25 tercih yapacaklar. Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri, Anadolu İmam‐Hatip Liseleri, Açık Öğretim Kurumları ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel okullara merkezî sistemle öğrenci yerleştirilecek. Öğrencilerimiz tercihlerini bireysel olarak yapabildikleri gibi herhangi bir ortaokul müdürlüğüne giderek de yapabilirler. Her iki durumda da tercihlerin mutlaka okul müdürlüklerine onaylattırılması gerekiyor. Aksi halde öğrencilerimiz tercih yapmış sayılmayacaklar. Özel okullara tercih yapan öğrenciler TEOG tercihi yapamayacak. Ancak herhangi bir okula yerleştirilemedikleri durumda nakil başvurusu yapabilecekler.

Tercih Yapmayanlar Açık Öğretime

Yerleştirme işlemleri bir defaya mahsus yapılacak. Yani ikinci bir yerleştirme söz konusu değil. Öğrenciler kazandıkları okula ayrıca kayıt yaptırmayacaklar, sistem otomatik olarak öğrencini kaydını yapmış olacak. Tercih yapmayan ve herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek. Açık öğretim kurumlarına yerleşen öğrenciler, Eylül 2017 tarihlerinde İl/İlçe nakil komisyonlarına başvurup 3 tercih yaparak okulların boş kontenjanlarına göre nakil olabilecekler.

2017 ORTAÖĞRETİM KURUMLARI TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

TARİHLER -- YAPILACAK İŞLEM, DURUM

08 Haziran 2016 Ortak Sınav Puanlarının İlanı

29 Haziran 2016 Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı

29 Haziran 2016 8’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) İlanı

30 Haziran 2016-14 Temmuz 2016 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Kapsamında Yapılan Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının Tamamını veya Bir Kısmını Kullanan Özel Okulların Kayıt İşlemleri

22 Temmuz 2016 Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Liselerine Öğrenci Kayıtlarının
Tamamlanması

15-25 Temmuz 2016 ( Saat 17:00 ) Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

08 Ağustos 2016 Yerleştirme Sonuçlarının İlanı

08 Ağustos 2016 Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

09-15 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

19 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

19-23 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

26 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

26-31 Ağustos 2016 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

05 Eylül 2016 Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı

05-08 Eylül 2016 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca İl/İlçe Sınırları
İçerisinde Nakil Tercih Başvuruların Alınması

09 Eylül 2016 İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Nakil Yerleştirme
Sonuçlarının İlanı

19 Eylül 2016 2016-2017 Öğretim Yılı Açılışı

05-06-07 Temmuz 2016 Ramazan Bayramı

 30 Ağustos 2016 Zafer Bayramı

 12-13-14-15 Eylül 2016 Kurban Bayramı

Puanlar Eşit Olduğunda Devamsızlık Bile Belirleyici Olabilir

Puan hesaplamalarında her sorunun puanı aynı fakat katsayıları farklıdır. Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji derslerinin katsayısı 4; İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü derslerinin katsayısı 2’dir. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) dikkate alınır. Eşitlik devam ediyorsa sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne bakılır. Eşitlik bozulmadıysa tercih önceliği, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.

Doğru Tercih Yapmak İçin

Yüzdelik dilimleri göz önünde bulundurun: Tercihleri yaparken sadece puanlara bakmak çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Bunun yerine yüzdelik dilimleri dikkate alarak yapılan tercihler daha sağlıklı ve isabetli olur. Yüzdelik dilimi 10’dan küçük olanlar aralığı yukarıya doğru dar, aşağıya doğru geniş tutmalılar. Puanının bulunduğu yüzdelik dilim 10’dan büyük olanlar ise yukarıya ve aşağıya doğru geniş bir aralıkta tercih yapmalılar.

Okulun Üniversite Başarısını Araştırın: İyi bir lisede eğitime başlamak isteyen öğrenciler ve velileri tercih aşamasında mutlaka profesyonel destek almalı. Okulların kontenjanları, bir önceki yıl aldığı yüzdelik dilimler, başarı sıralaması ve puanları iyi incelenmeli. Seçilecek lisenin üniversiteye yerleştirme başarılarının değerlendirilmesi de büyük önem taşıyor. Ayrıca eğitim kurumunun eve yakınlığı, servis durumu, okulun bulunduğu çevre de dikkate alınması gereken faktörler arasında. Pansiyon isteyen öğrenciler mutlaka kılavuzda okulun pansiyon durumuna bakmalılar.

Ölü Tercihten Kaçının: Okula onaylatılmayan seçimlerde, tercih yapılmış sayılmadığı unutulmamalı. Tercih yaparken sıralama da önem taşıyor. Yüksek puanlı okulların üzerine düşük puanlı okullar yazılıp ölü tercih yapılmamalı. Tercihlerde okullar karışık sıralanabilir ancak puan üstünlüğünü korumak kaydıyla…

Üç Aşamalı Seçim Yapın: Okullarda kontenjan boşlukları olabilir. Bu nedenle üç aşamalı tercih yapmakta fayda var. Puanınızın çok üstünde hayal ettiğiniz okulları, puanınıza yakın ve puanınızla aynı okulları, garanti dediğimiz puanınızın altında kalan okulları tercih edebilirsiniz. Mutlaka aldığınız puanın üzerinde tercihler de yapın.

Tercihleri Dikkatli Kodlayın: Her öğrenci 25 tercih yapacak. Tercihler bir kere gerçekleştirilecek. Üç kez nakil başvurusu alınacak ve her seferinde 3 tercih yapılabilecek. Hiç aklınıza gelmeyen okullara yerleştirilmemek için tercihleri dikkatli kodlamakta yarar var.