LGS Sonucları

Özel okul teşvik başvurusu ne zaman bitecek?2016 Özel okul teşvik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? E okul üzerinden teşvik başvurusu nasıl yapılır?

Özel okul teşvik başvuraları 2016 dönemi başladı. Özel okul teşvik başvuruları için gerekli belgeler nelerdir? Teşvik başvuruları e okul üzerinden nasıl yapılır?

Özel okul teşvik başvurusu yapmak için tıklayınız

Geçen sene velilere sunulan özel okul teşvik programı fırsatı 2016 yılında da devam ediyor. nitekim 2016 özel okul teşvik programı başvuru dönemi dün başladı. Peki özel okul kredi teşvik başvurusu nasıl yapılır, kimler bu teşvikten faydalanabilir? Çocuğunu özel okula göndemeyi planlayan velilerin teşvik programına dahil olmak için bazı belgeleri toplayıp eokul üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. İşte Özel Okul teşvik programı rehberi…

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURUSU ne zaman BİTECEK

Özel okul teşvik programı için başvurular bugün başladı. ve başvuru sönemi 2 Eylül’de bitecek. Tercih işlemi yapacak öğrencilerin 3 Eylül’de ilan edilecek ve tercih işlemleri de Eylül tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme sonuçları hemen ardından Eylül’de ilan edilecek. Eylül haftası nakil ve kesin kayıt işlemleri (Devlet okulundan başvuruda bulunanlar için) gerçekleştirilecek.

Ek yerleştirme sonuçları Eylül’de ilan edilecek ve bulnarında kayıtları Eylül 2016 haftasında yapılacak.

ÖZEL OKUL TEŞVİK PROGRAMINDA NEREYE BAŞVURULUR

– Anaokulu = Resmi kayıtlı oldukları e-okulda görülen özel veya devlet okuluna

– 1. ve 5. Sınıflar = Resmi kayıtlı oldukları, e-okulda görülen özel veya devlet okuluna

– 8. Sınıfı bitiren öğrenciler = Merkezi tercih ve yerleştirme sistemine başvurmuş olanlar, o herhangi bir özel okula da aday kayıt yaptırmış olsalar bile yerleştirme sonuçlarının ilanını (Ağustos) beklemeleri gerekiyor. Merkezi tercih ve yerleştirmeye başvurmayıp herhangi bir özel okula kayıt yaptırmış olanlar ise e-okul sisteminde aday kayıt olarak görüldüklerinden teşvik başvurularını mezun oldukları okula yapmaları gerekiyor.

– Ara sınıflar (2-3-4-5-6-7-8-10-11) kayıtlı oldukları özel veya resmi okula başvuracaklardır.

ÖZEL OKUL TEŞVİĞİ KİMLER ALABİLİR

* Okul öncesine başlayanlar (15 Mart 2010 ile 14 Eylül 2011 tarihleri arasında doğmuş olanlar),

* İlkokul 1. Sınıfa kaydı yapılmış olanlar,

* 5. Sınıfa kayıt olanlar (Resmi/Özel Ortaokul veya İmam Hatip Ortaokulu),

* 9. Sınıfa kayıt olanlar veya kayıt şartına sahip olanlar,

* Resmi/Özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının (Liseler) ara sınıflarına kayıtlı olanlar,

* Geçen yıl bir özel okulda olduğu için başvuruda bulunamayanlar,

* Geçen yıl başvuru yaptığı halde destek alamamış olanlar,

* Geçen yıl destek almış olsa bile 1, 5. ve 9. sınıfa geçenler (Kademe atlayanlar).

Uyarı: Özel okulun ilan ettiği ücretin % 51’i ve fazlası oranında burslu okutulan öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmez.

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

– İl, Ulusal veya uluslar arası yarışmalarda alına derecelerle ilgili (birinci, ikinci, üçüncü belgeler),

– Öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait (2015 yılı Nisan-Mayıs-Haziran aylarından birine ait) gelir durumlarını gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi veya kurumlardan alınacak belge,

– Varsa ekteki “Kira Gelir Taahhütnamesi” formunun doldurulması ve teslimi,

– Öğrencinin diğer kardeşlerinin öğrenim durumunu gösteren belge veya üniversitede okumaya hak kazandığını gösteren belge,

– MEB Personeli olanların durumunu beyan eden onaylı belge. Bu madde MEB tarafından iptal edildi. Yeni yönetmelik yayımlanacak.

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURU İŞLEMLERİ

– Destek başvurusu için kılavuzda belirtilen belgeleri hazırlayan veliler, öğrencilerinin kayıtlı oldukları okula gidecekler.

– Okul yönetimi veli/vasinin hazırlamış olduğu belgeleri kontrol ederek alıp e-okul üzerinden başvuru yapıp onaylanacak.

– Veli başvuru yaptığına dair çıktının bir örneğini imza karşılığı alıp saklayacak.

– Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin veli/vasisi yine okula giderek e- okul üzerinden 15 okul tercihi yapacaklar.

UYARI:

1- Velilerin tercih yapacakları okullarla önceden görüşüp, okulun şartlarının kendilerine uygun olup olmadığını incelemiş olmaları gerekir

2- Bir okulun tercih edilebilmesi için o okulun tercih kapsamına alınmış olması gerekir.

Dolayısıyla tercihleri de bu doğrultuda yapılacaktır.