LGS Sonucları

23-24 Kasım tarihlerinde okullar tatil edilecek mi?TEOG sınavı öncesi ve sonrası tatil olacak mı ? 23-24 Kasım tarihlerinde okullar tatil edilecek mi? Yaklaşan TEOG sınavı sonrası velilerin ve öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de okulların tatil edilip edilmeyeceği.

TEOG sınavı sonrası okullar tatil edilecek mı ? 23-24 Kasım'da okullar tatil olacak mı? Yaklaşan TEOG sınavı öncesi bu sorular öğrencilerin ve velilerin aklını kurcalıyor. Sınav günlerinin hafta sonuna yakın olması nedeniyle TEOG sınavı sonrası 23-24 Kasım'da okullar tatil olacak mı sorusu dilden dile dolaşmaya başladı bile. Birçok öğrenci TEOG Sınavı sonrası, hele ki haftanın son günü olması sebebiyle okula gitmeyebilir.

Kasım 2017 Tarihleri 8. Sınıf Öğrencileri Hariç Bütün Ortaokul ve İlkokul Öğrencilerine Tatil Edildi. 23-24 Kasım tarihlerinde 8. sınıflara yönelik merkezi ortak sınavlar yapılacağından dolayı bütün ortaokullar ve ilkokul-ortaokul olarak hizmet veren okullar tatil edilecek. Bu tarihlerde sadece 8. sınıf öğrencileri ortak sınavlara girecekler. Diğer sınıflar için okullar tatil olacak. Bu yıl tatil yapmaya alışan öğrenciler için böylelikle 4 günlük bir tatil daha çıkmış oldu.

TEOG Sınavları Hangi Tarihte Yapılacak?

Bakanlığın belirlediği sınav takvimine göre;

- 1. dönem ortak sınavlar:
Kasım 2017, mazeret sınavları Aralık 2017'de yapılacak.

- 2. dönem ortak sınavlar:
Nisan 2018, mazeret sınavları da Mayıs 2018'de gerçekleştirilecek.

Bakanlık bu yıl ayrıca 2017-2018 eğitim öğretim döneminde uygulanacak ilk dönem TEOG ortak sınav tarihlerini de açıkladı. Buna göre önümüzdeki yıl eğitim öğretim döneminin ilk yarısında düzenlenecek TEOG ortak sınav tarihi Kasım 2017 olarak belirlendi.

TEOG'da Hangi Dersler Olacak?

Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ve T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük derslerin öğretim programlarında yer alan kazanımları öğrencilerin seviyelerinin ölçülmesi amacıyla çoktan seçmeli soruların yer alacağı ortak sınavlar uygulanacaktır.


TEOG Sınavları İçin Giriş Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

*Olağanüstü hâller ve özel durumlar dışında 8’inci sınıfta öğrenim gören her öğrenci kendi okulunda sınava girecektir.

*Öğrencinin sınava gireceği sınıf/salon ve sıra bilgisi e-Okul ve Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden yayımlanacaktır. Okul yöneticileri e-Okul Sisteminden, öğrenci velisi ise Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrencinin hangi sınıf/salon ve sırada sınava gireceğini görebilecektir.

TEOG Soru İptali Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Soru iptali olması durumunda ilgili soru o ders sınavına katılan bütün öğrenciler için doğru kabul edilerek değerlendirilecek. Geçerli mazereti olmadan ortak sınav veya sınavlara katılmayan öğrencilerin, o derse ait sınav puanı 0 (sıfır) olarak değerlendirilecek, e-Okul Sisteminde ortak sınav sonuç hanesinde (G) olarak gösterilecek ve ortalamaya dâhil edilecek. Veli, öğrencisinin ortak sınava katılamama sebebini, en geç sınavın tamamlandığı tarihten itibaren 5 iş günü içinde okul yönetimine yazılı olarak bildirecek. Sınavlarda öğretmenler, kendi okulları dışında farklı bir okulda görevlendirilecek olup, ihtiyaç duyulması halinde Bakanlıkça gerekli tedbirler alınacak.

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8’inci sınıf öğrencileri ayrıca Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girmeyecek. PYBS kılavuzuna göre başvuru yapmak şartıyla, PYBS yerleştirme puanı AOSP olarak değerlendirilecek.