LGS Sonucları

İkizler TEOG'da birinci olduEskişehir'de yaşayan ikiz kardeşler Ömer ve Ceyhun Sonyürek, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı'ndan tam puan alarak birinciler arasında yer aldılar.

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesindeki Melahat Ünügür Ortaokulunda öğretim hayatlarını sürdüren ikiz kardeşler, TEOG sınavındaki tüm soruları doğru yanıtlamayı başardılar. Sonyürek kardeşler, gelen sonucu beklemediklerini söylediler. Aynı okulda okuyan Sude Akdemir ise bir soruyu yanlış yanıtlamasına rağmen, okuldan gelen puan sayesinde okul birinciliğine sahip oldu.

Birbirleriyle yarıştılar

İkiz kardeşlerden Ceyhun Sonyürek, sınav sürecinde beklentilerinin daha aşağılarda olduğunu söyleyerek,"Amacımız, anne-babamızın istediği gibi yakın puanlar alarak aynı liseye gitmekti. Tabi yüksek hedeflerimiz vardı. Çalışmamıza gelirsek, disiplinli ve düzenli çalışarak, konuları da derste öğrenerek sınav sorularını doğru cevapladık. Sınav zamanı tabii çok farklı bir ortam. Sınav zamanında çok stresliydim, ne yapacağımı bilmiyordum. Zaten sınavdan sonra ful çektiğimi görünce çok şaşırdım, beklemediğim bir şeydi. Kardeşimle çekişmelerimiz ortaokulda başladı. 5. sınıftayken sınıf birincisi oldum. Tabii o zamanlar bir hedefim yoktu, yeni öğreniyordum sıralamaları. Ömer'i geçince ikimizin arasında bir yarışma başladı. 5, 6, ve 7. sınıfta ben hep önde gidiyordum. 8. sınıf gelince işler iyice kızıştı. Puanların aynı olmasını çok istiyordum. Aklıma geliyordu tabi ve böyle olması çok da güzel oldu. Sınavdan önce birbirimize 'Söylemek yok, yanlış yaptığımızı öğrenince moralimiz bozulur' diyorduk. Arada ister istemez ağzımızdan kaçıyordu. Sonuçlar geldiğinde ikimizin de aynı yaptığını görünce çok mutlu olduk" dedi.

Kardeş Ömer Sonyürek, sınavdan aynı puanı almalarına rağmen okuldan gelen puan sayesinde kardeşini az bir farkla geçti. Kardeşini geçtiği için çok büyük mutluluk yaşadığını dile getiren Ömer Sonyürek, "İlk defa derslerde kardeşimi geçtiğim için çok mutluyum. Benim derslerim 5. sınıfta çok kötüydü ve sınıfta 5. olmuştum. 6. sınıfta, sınıf 2. olduğumda Ceyhun'la aramızda halen fark vardı. 7. sınıfta fark biraz daha azaldı ve 8. sınıfta onu geçmeyi başardım. TEOG'da Türkçe çözerken ellerim terledi. Çok tedirgin oldum, benim Türkçem biraz kötüdür. Türkçe'den sıfır yanlış olduğunu görünce çok sevindim. Ertesi gün Fen sınavında da biraz korktum ama diğer dersler kolay geçti bana göre. Kardeşimi geçebilmek için derslerime daha fazla yoğunlaştım. Daha sonra anlamadığım sorunları öğretmenlerime götürdüm. Konuları anlamaya çalıştım. Kardeşim de öyle yapıyordu ama kısmet bu sefer banaymış" şeklinde konuştu.

"Hiç ikiz birinciye rastlamadım"

Okul Müdürü Ahmet Berberler ise Ömer ve Ceyhun'un ikiz olmasının birinciliğe ayrı bir güzellik kattığını söyleyerek, "Gerek ÖSS, gerek TEOG sınavlarında bir çok birincimiz var ama ben hiç ikiz birinciye rast gelmedim. Bizim okul olarak hedefimiz şu anda tam puan çıkartmış olan 2 öğrenci sayısını, 4-5'e çıkarmak ve aynı başarıyı Sude'den de bekliyoruz. Eskişehir Odunpazarı Melahat Ünügür Ortaokulu olarak; öncelikle öğretmenlerime, öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz" diye belirtti.