LGS Sonucları

Başarısız bir TEOG sonrası yapılması gerekenlerBir milyonu aşkın öğrencinin katıldığı ve aylardır beklenen TEOG sınavları Nisan tarihlerinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Kimi öğrenci sınavda istediği gibi başarılı olurken kimi öğrenci sınavdan moralsiz ayrıldı. Herkesin en az bir kere böyle bir tecrübesi olduğunu söyleyen uzmanlar, öğrencilere kötü geçen sınav sonrası morallerini yerine getirecek önerilerde bulunuyor.

Öğrencilerin ve öğrencilerle beraber velilerin de heyecanla beklediği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavları sona erdi. 1 milyon 170 bin öğrencinin katıldığı TEOG sınavından yüksek bir moralle çıkanlar olduğu gibi başarısız olduğu için kendini iyi hissetmeyen öğrenciler de oldu.Kötü geçen bir sınav maratonunun arkasından canlanmak için öğrencilere tavsiyeler;

Sınavdan hemen sonra öğrencilere toparlanmalarını öneren uzmanlar; müzik dinlemek, yemek yemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak gibi aktiviteleri sıraladı. Çorumlu, "Hepimiz bu yollardan geçtik. Son kutucuğu doldurursun, çantanı toplarsın ve kağıdını çevirirsin. Ardından dışarı yürürsün, kalbin batar ve düşünürsün: “Şimdi ne oldu?”Tüm öğrenciler dönem boyunca bir kez kötü bir sınav deneyimi geçirmiştir. Belki iyi olduğun bir konu değildir, belki de doğru materyallere çalışmamışsındır. Sebebi ne olursa olsun, sınavın mağlubiyet duygusundan kurtulmak, tüm öğrencilerin aşina olduğu korkunç bir duygudur. Neyse ki kötü geçen bir sınavın tüm gününü berbat etmemesi için yapabileceğin birkaç şey var" dedi.

İşte TEOG sonrası morali yüksek tutmaya yardımcı olacak tavsiyeler:

- Sınavdan sonra eve gidiş yolunda mutlu müzikler dinle. Favori sanatçın kim olursa olsun, ruhunu aydınlatacaktır.
- Başarılı olduğun bir konuda ödevlerini yap. Bu güvenini güçlendirecektir.
- Bir aile üyesini ara. Birisi seni kesinlikle neşelendirecektir.
- Yemek salonuna doğru git. Çekinmeden rahat rahat sebze yerine dondurma ye.
- Google başarı hikayeleri. Kendini daha iyi hissetmen için başkalarından ilham almanda hiçbir sakınca yok.
- Bir kitap al. Defter değil. Sadece ilginç bulduğun için seçtiğin şeyi oku.
- Yürüyüş yap. Her okulun içinden kıvrılarak geçen şirin yollar vardır. Kulaklığını al ve gezintiye çık.
- Arkadaşlarınla dertleş. Kötü geçen bir sınavın nasıl hissettirdiğini, sınıf arkadaşından daha iyi anlayan kimse olamaz.
- Sevdiğin şeyleri yap. Futbol oyna. Alışveriş yap. Resim yap. Sevdiğin dizi ve filmleri izle.

Bu öneriler, kötü geçen bir sınav depresyonunun ardından seni canlandırmak için geçici çözümler. Bu maddelerden bir ya da birkaçını yaptıktan sonra, bu duruma nasıl düştüğünü çözmek için çalışmalısın. Öğretmeninle bir görüşme ayarlamak, test çalışmaları yapmak ya da bir çalışma grubu oluşturmak çok iyi fikir olabilir. En önemlisi moralini yüksek tut. Umuyoruz ki, sonraki sınavı karşılamak için daha azimli olacaksın!"